BLOG DLA LEKARZY

Przeobrażenia jakie dokonały się przez ostanie kilkadziesiąt lat w dziedzinie technologii mają ogromny wpływ na jakość naszego życia jak i sposób w jaki funkcjonujemy. W mgnieniu oka kontaktujemy się z osobami na drugim krańcu świata czy to telefonicznie czy przez video rozmowy, portale społecznościowe czy innego rodzaju media. Przepływ informacji jest niemalże natychmiastowy, a dostęp do informacji prosty i powszechny. Internet nieodwracalnie zmienił sposób edukacji społeczeństwa. Pozyskanie informacji stało się niezwykle łatwe. Za pomocą jednego kliknięcia myszką mamy dostęp do ogromnej bazy wiedzy. Niestety często mało fachowej i nieprecyzyjnej, co może prowadzić do wielu nieporozumień i niejasności. Dotyczy to również zagadnień medycznych. Pacjenci bardzo często najpierw szukają informacji w Internecie po czym konfrontują je z lekarzem. Lekarz jest w tej sytuacji jak nauczyciel.

Wyzwania stojące w dzisiejszych czasach przed lekarzem są ogromne. Z jednej strony musi on dbać o edukację swoich pacjentów, aby byli świadomi swojego ciała, możliwości organizmu i przeobrażeń jakie zachodzą w medycynie, a z drugiej strony musi czuwać nad jakością informacji jaka dociera do pacjenta właśnie z tych nowych środków przekazu. Natłok informacji, a także ich jakość nie zawsze pomagają w relacjach lekarz-pacjent. Pacjenci bywają bardzo trudni, gdyż informacje pozyskane z sieci biorą za wskazówkę, często wdrażają w życie pewne zalecenia znalezione w Internecie, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich zachowań. Potwierdza się teza ze wstępu, że lekarz musi być jak nauczyciel i musi wciąż edukować swoich podopiecznych, że każdy przypadek choroby jest bardzo indywidualny, dlatego informacje z sieci nie zawsze znajdą zastosowanie właśnie w tym konkretnym przypadku pacjenta. Internet nie zastąpi wizyty u lekarza.

W ostatnich latach można zaobserwować, że świadomość zdrowego stylu życia zyskała na znaczeniu. Jak wynika z wielu badań coraz więcej Polaków deklaruje, że stara się prowadzić zdrowy tryb życia. Przejawia się to w aktywności fizycznej, kontrolowaniu wagi, codziennej higienie czy odpowiednim odżywaniu. Coraz chętniej Polacy korzystają z pomocy specjalistów, aby podejmowane prace nad własnym ciałem były bezpieczne z medycznego punktu widzenia, a efekty tego wysiłku były jak najbardziej widoczne. Lekarz w tym przypadku odgrywa jedną z ważniejszych ról. Rady dietetyka, dermatologa, chirurga czy kardiologa są bezcenne, a w oczach pacjenta lekarz jest jak nauczyciel, który wybiera dla niego najlepsze z możliwych metod poprawy kondycji fizycznej jaki i zdrowotnej. Wiedza lekarza wygrywa w tym momencie z wiedzą pozyskiwaną z Internetu, a to dlatego, że rady lekarza są odpowiednio dostosowane do warunków danego pacjenta. Co tym bardziej potwierdza, że rola lekarza w erze informacji jest nieoceniona.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Lekarz ma w swoich rękach nasz największy skarb - nasze zdrowie. Dlatego warto też wybierać lekarzy z głową, żeby nie trafić na jakichś konowałów. Mi znajomi polecili TOMMED (www.tommed.waw.pl) - to warszawska placówka medyczna, w której znajduje się wielu specjalistów m.in. dermatolog, alergolog itd. Wszystko w jednym miejscu, to dla mnie wybawienie:) Lekarze tam są profesjonalistami, dlatego chodzę już tylko do nich.

dodany przez Mania, 03-09-2015 18:43:02