BLOG DLA LEKARZY

Jeszcze kilka lat temu telefon komórkowy służył wyłącznie do dzwonienia i wysyłania smsów. Obecnie smartfony to osobiste centra dowodzenia i organizery, a ich funkcjonalność jest porównywalna z komputerami osobistymi. Dzięki mnogości aplikacji mogą pełnić wiele funkcji, także tych związanych z monitorowaniem stanu zdrowia. Które z nich są przydatne dla lekarza ?

Aplikacje medyczne, te monitorujące stan zdrowia i przypominające o wizytach u lekarzy, to najlepszy przykład nowych technologii w służbie zdrowiu pacjentów. Odkąd smartfony weszły do powszechnego codziennego użytku powstało wiele aplikacji pomocnych w pracy lekarza oraz tych wspomagających proces leczenia u pacjentów. Oto krótka lista tych aplikacji, które każdy lekarz powinien mieć w swoim smartfonie. Większość z nich dostępna jest w wersji na Android’a i iOS (iPhone).

Bartosz Mówi (www.bartoszmowi.pl) – to popularna wersja portalu zawierającego pełną aktualną listę leków refundowanych wraz z wyszukiwarką, indeksem preparatów, międzynarodową bazą substancji czynnych oraz kilkanaście przydatnych kalkulatorów medycznych (np. obliczenie BMI, CCS, NYHA, GCS, skala Wellsa i Antmana itd.). Ten popularny serwis i jego wersja mobilna zostały stworzone przez lekarza dr Michała Nedoszytko dla innych lekarzy. Jego głównym celem jest pomoc w podjęciu najlepszej decyzji podczas zalecania i wypisywania pacjentom leków.

QxMD (www.qxmd.com) – to aplikacja na smartfon z zestawem kilku narzędzi usprawniających pracę lekarza. Warto wspomnieć tu o MediSpeak (tłumacz komunikacji medycznej w wielu językach), Pedi-STAT (zestaw wartości referencyjnych wykorzystywanych w pediatrii), zestaw najpopularniejszych kalkulatorów medycznych, narzędzie wspierające badanie i analizę zapisu EKG oraz poręczna przeglądarka najnowszych publikacji m.in. z bazy PubMed.

eMPedium (www.mp.pl/empendium) – aplikacja opracowana przez redakcję Medycyny Praktycznej, zawierająca kilka przydatnych narzędzi: eMPedium EDM (do obsługi elektronicznej dokumentacji medycznej w gabinecie), eMPedium Wiedza (dostęp do wszelkich publikacji Medycyny Praktycznej) oraz inne funkcje, m.in. te pozwalające na sprawdzenie statusu ubezpieczenia pacjenta w systemie eWUŚ, pełna elektroniczna wersja podręcznika interny Choroby Wewnętrzne pod redakcją Andrzeja Szczeklika i Piotra Gajewskiego, a także pełen indeks leków Medycyny Praktycznej oraz bazy ICD-9 i ICD-10.

MedTube (www.medtube.pl) – jedna z największych na świecie baz filmów i nagrań wideo skierowana do lekarzy. Profesjonalne filmy podzielone według specjalizacji medycznych to tysiące nagrań z wykładów, analiz badań, zabiegów i operacji. W serwisie można także współdzielić obrazy z innymi użytkownikami oraz konsultować przypadki medyczne, także na bazie obrazów.

ZnanyLekarz (www.znanylekarz.pl) – oprócz popularnego serwisu z opiniami o lekarzach, to także przydatne narzędzie pracy każdego, kto prowadzi swój gabinet. Portal i aplikacja na smartfon pozwalają na umawianie się na wizyty online, a dla lekarza dostępne są funkcje potwierdzania, odwoływania lub przekładania wizyt i konsultacji przez smartfon.

Ciekawą propozycją jest także AliveCor (www.alivecor.pl) – aplikacja współpracująca ze specjalnym urządzeniem. Wymaga nakładki (obudowy) na smartfon, dzięki której działa on jak elektrokardiomonitor. To przydatne narzędzie, przede wszystkim w nagłych wypadkach, kiedy lekarz może wykorzystać swój smartfon do wykonania EKG u chorego. Pozwala na odczyt EKG poprzez przyłożenie do klatki piersiowej lub nacisk palców.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Aplikacje "uniwersalne" są fajnym i relatywnie niedrogim rozwiązaniem, ale czasem trzeba skorzystać z rozwiązań bardziej rozbudowanych i dedykowanych do konkretnego podmiotu. Piszę to jako użytkownik softu tworzonego przez ekipę www.medfile.pl - aplikacje medyczne z tej grupy znacząco usprawniają organizację pracy placówki oraz komunikację lekarzy-personelu medycznego-farmaceutów... Warto skorzystać!

dodany przez Medfile.pl, 15-05-2017 13:33:13

Myślę, że dziś, poza nowinkami jak wymienione aplikacje, najważniejsze jest oprogramowanie medyczne. Ja korzystam z Medfile i jestem bardzo zadowolony, prosty, dobry w obsłudze program, który zadowoli każdego, umożliwiając wysyłanie SMSów i planowanie kilku wizyt z rzędu.

dodany przez Kardiolog Karol, 17-07-2018 10:51:17

Dzięki skorzystaniu z oprogramowania medycznego równiez można przekazać swoim pacjentom wiele informacji. Korzystam z Programu Medfile i wiem, że posiada zakładkę materiałów dla pacjenta, które w najbliższym czasie ma być uzupełnione o rózne artykuły by edukować swoich pacjentów. Prócz tego Medfile posiada wiele funkcji, które usprawniają pracę lekarzy.

dodany przez Adam Żyr, 11-09-2018 11:59:26