BLOG DLA LEKARZY

Intensywna praca, nieustanne doszkalanie, ciężko zarabiane pieniądze, chwile wypoczynku, życie rodzinne, wakacje. To wszystko kręci się tak szybko, że zazwyczaj nie myślimy o tym, że ten sprawny mechanizm może czasami ulec awarii. Co zrobić, kiedy życie powie „STOP”? Choroba, wypadek…

Lekarze coraz częściej wykonują swój zawód pracując na kontraktach, czy prowadząc swoje własne gabinety w ramach własnej działalności gospodarczej. Towarzyszą temu regularne zobowiązania finansowe: czynsze za wynajmowane lokale, raty leasingowe związane z umowami na wynajem aparatury i sprzętu medycznego, samochodów i raty kredytów. Dochodzą do tego stałe wydatki wynikające z życia prywatnego – opłaty za edukację dzieci, kredyty hipoteczne i bieżące koszty utrzymania rodziny.
Co zrobić, aby w przypadku braku możliwości wykonywania swojego zawodu zabezpieczyć środki na pokrycie tych zobowiązań i spokojnie żyć bez utraty płynności finansowej do momentu powrotu do aktywności zawodowej lub zmiany zawodu, działalności?
Rozwiązaniem jest ubezpieczenie od utraty dochodu. Zatrudnionym wyłącznie etatowo, w dużej mierze ich pokrycie zapewni zasiłek chorobowy otrzymany z ZUS. Jednak w przypadku kontraktów lub własnej działalności gospodarczej zazwyczaj płacimy minimalna składkę na ubezpieczenie społeczne. W takim wypadku świadczenie z ZUS również będzie minimalne… ok. 50 zł dziennie. To zdecydowanie za mało, aby pokryć codzienne koszty, które będą powstawały niezależnie od tego, czy możemy pracować, czy też nie… Co zrobić w drugim, trzecim i w kolejnych miesiącach braku stałego dochodu? A rachunki cały czas będą wystawiane. Czynsz za wynajem gabinetu, zatrudnienie personelu pomocniczego, raty leasingowe za sprzęt i aparaturę.
Rozwiązaniem jest ubezpieczenie LOI (Loss of Income), czyli ubezpieczenie od utraty dochodu, które chroni nas i naszych bliskich na wypadek utraty zdolności do wykonywania dotychczasowego zawodu. To ochrona nie tylko dla rodziny, ale również na wypadek istnienia regularnych zobowiązań finansowych takich jak raty leasingowe, raty kredytów, czynsz za wynajem gabinetu….
Produkt ten zabezpieczy osoby zatrudnione na kontraktach lub prowadzące działalność gospodarczą na wypadek utraty zdolności do wykonywania zawodu. Mamy do wyboru trzy składniki ubezpieczenia, które możemy dowolnie konfigurować:

  • ubezpieczenie czasowej niezdolności do pracy
  • ubezpieczenie trwałej niezdolności do pracy
  • ubezpieczenie NNW – śmierć w wyniku wypadku

O ile ostatni z tych składników jest dość klasycznym zabezpieczeniem bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego w wyniku wypadku, o tyle dwa pierwsze warianty są zabezpieczeniem, jakie do tej pory dostępne były prawie wyłącznie dla osób zatrudnionych na umowy o pracę. To największa innowacyjność ubezpieczenia od utraty dochodu.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.