BLOG DLA LEKARZY

Wielu lekarzy w ostatnim czasie zmieniło formę zatrudnienia z umowy o pracę na kontakt lekarski. Przejście na własną działalność gospodarczą pozwoliło szpitalom zaoszczędzić i tym samym zwiększyć wynagrodzenia lekarzy.

Na wybór formy zatrudnienia muszą się zgodzić obie strony umowy. Zmiana rodzaju zatrudnienia lekarza w zakładzie opieki zdrowotnej, wymaga zmiany umowy, czyli zakończenia kontraktu i nawiązania przez zakład opieki zdrowotnej z lekarzem stosunku pracy na podstawie umowy o pracę.
Kontrakt lekarski to nic innego, jak zawarcie układu pomiędzy zakładem opieki zdrowotnej, a gabinetem lekarskim, czyli jednoosobową (najczęściej) działalnością gospodarczą, w formie prywatnej praktyki. Umowa zawiera prawa i obowiązki obu stron i musi łączyć się ze współodpowiedzialnością za uzyskiwane wyniki.
Lekarzowi zmiana relacji ze szpitalem może się opłacić. Jako osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, może wliczać ponoszone wydatki w koszty. Może też minimalizować wysokość opłacanych podatków czy ubezpieczenia. Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że zarobki lekarzy kontraktowych bez ukończonej specjalizacji w 2009 roku wynosiły średnio 7,5 tys. zł. To o ponad 2 tys. więcej od średnich zarobków ich kolegów zatrudnionych na etatach. Lekarzy ze specjalizacją – na etacie średnio 7,2 tys., na kontrakcie 9,5 tys. (za: GazetaPraca.pl). Lekarz kontraktowy jednak również ryzykuje i traci. Nie może już skupiać się wyłącznie na pracy. Musi myśleć o prowadzeniu firmy, którą założył. Lekarze kontraktowi obawiają się też nagłego wypadku czy choroby. W takiej sytuacji nie będą mogli liczyć na zagwarantowane prawem wsparcie od pracodawcy. Jednak można się zabezpieczyć od utraty dochodu w wyniku choroby, kontuzji, wypadków losowych. Specjalnie dla lekarzy zostały stworzone ubezpieczenia chroniące ich finanse. Ubezpieczenie od utraty dochodu zapewnia zabezpieczenie finansowe w sytuacji czasowej lub trwałej niezdolności do wykonywania dotychczasowego zawodu, powstałej na skutek nieszczęśliwego wypadku lub choroby. Ubezpieczenie przeznaczone jest dla lekarzy, którym zależy na utrzymaniu stabilności i niezależności finansowej oraz na najwyższych standardach obsługi. Ubezpieczenie gwarantuje:

  1. Wypłatę comiesięcznego świadczenia nawet przez okres 36 miesięcy.
  2. Swobodne kształtowanie sum ubezpieczenia, okresów odszkodowawczych oraz zakresu ubezpieczenia.
  3. Dowolne dobieranie dodatkowych elementów ochrony ubezpieczeniowej, aby dopasować produkt do swoich potrzeb.
  4. Uproszczoną procedurę zawarcia ubezpieczenia, brak wymogu badań lekarskich.
  5. Ubezpieczenie przychodu, zatem również wszystkich kosztów stałych oraz inwestycji związanych z prowadzeniem własnej działalności.
  6. Ochronę ubezpieczeniową uruchamianą natychmiast, bez okresu karencji.
  7. Ochronę na całym świecie.

Istnieją kontakty lepsze i gorsze. Wszystko zależy od szczegółowych zapisów umowy pomiędzy placówką służby zdrowia a lekarzem. Nie można więc jednoznacznie sklasyfikować kontraktów jako niekorzystnych lub korzystnych dla lekarza. Warto jednak przemyśleć każdą z form współpracy i wybrać dla siebie tę najlepszą.

Kliknij i dowiedz się więcej na asecurama med!

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.