BLOG DLA LEKARZY

Bardzo często lekarze decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Prym wiodą ginekolodzy, dermatolodzy, okuliści i stomatolodzy. Otwarcie własnego gabinetu lekarskiego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, a także spełnieniem wielu formalności.

Zanim zaczniesz czerpać przyjemność oraz zyski z własnego gabinetu lekarskiego, będziesz musiał załatwić kilka ważnych pozwoleń. Dlaczego? Bo gabinet lekarski, czyli indywidualna praktyka lekarska to rodzaj działalności gospodarczej, która podlega dodatkowej regulacji ze strony państwa.
Zacznijmy od dokumentów. Przede wszystkim, aby otworzyć gabinet lekarski, należy posiadać odpowiednie wykształcenie oraz prawo do wykonywania zawodu. Ponadto należy złożyć wniosek o wpis do rejestru indywidualnych praktyk. Dokument taki trzeba wnieść do okręgowej komisji lekarskiej właściwej dla miejscowości, w której mamy zamiar założyć własny gabinet. Niezbędne okaże się założenie własnej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wykonywanie prywatnej praktyki lekarskiej wiąże się także z koniecznością posiadania polisy OC. Zakładając własny gabinet trzeba uzyskać pozwolenie Państwowego Inspektoratu Sanitarnego.
Nie tylko lekarz musi spełniać określone wymagania. Równie ważny jest lokal, w którym będzie prowadzona działalność. Powierzchnia gabinetu, w którym przyjmuje się zainteresowanych powinna wynosić co najmniej 12 mkw. Cały lokal powinien być odseparowany od reszty budynku. Umożliwia się współdzielenie z pozostałą częścią obiektu wejścia głównego oraz pionu komunikacyjnego. Nie może on także być mieszkaniem. W lokalu muszą znajdować się również 2 toalety. Jedna dla personelu i druga dla pacjentów. Oprócz tego musi się tam znaleźć także poczekalnia oraz miejsce, gdzie można powiesić okrycie wierzchnie. Ważne jest, żeby pomieszczenie, w którym oczekuje się na wizytę było wyposażone w miejsca do siedzenia. Pracownicy powinni także mieć własne pomieszczenie, w którym mogą składować rzeczy osobiste i odzież. Może stanowić ono wyodrębnioną część poczekalni dla pacjentów.
Posiadanie własnego gabinetu lekarskiego na pewno przynosi wiele korzyści. Co jednak zrobić, gdy ulegniemy wypadkowi, rozchorujemy się, będziemy mieć kontuzję i tym samym stracimy możliwość wykonywania zawodu ma dłuższy czas? Rachunki za prowadzenie gabinetu będą wciąż przychodziły, opłaty nie zostaną wstrzymane. Idealnym rozwiązaniem dla osób prowadzących własną działalność jest ubezpieczenie od utraty dochodu. Chroni ono nas i naszych bliskich na wypadek utraty zdolności do wykonywania dotychczasowego zawodu. To ochrona nie tylko dla rodziny, ale również na wypadek istnienia regularnych zobowiązań finansowych takich jak raty leasingowe, raty kredytów, czynsz za wynajem gabinetu.


Kliknij i dowiedz się więcej na asecurama med!

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Koleżanka tutaj opisuje swoje doświadczenia z zakładaniem własnego gabinetu http://cenabiznesu.pl/-jak-zalozyc-gabinet-lekarski

dodany przez Ania, 21-04-2015 15:03:24

" W lokalu muszą znajdować się również 2 toalety." mi się wydaję, że to drugorzędne.

dodany przez Emilia, 02-11-2017 15:01:31

Tak - lokal, dokumenty i inne formalności są bardzo istotne. Warto też wspomnieć, że gabinet to nie tylko poczekalnia i papierki, ale również precyzyjna aparatura o której nikt tu nie wspomniał. U lekarza powinien się znaleźć sprzęt precyzyjny i jednocześnie niezwodny. My zainwestowaliśmy w urządzenia ABPI z wyższej półki. Gdyby ktoś interesujący się tym tematem chciałby się zaopatrzyć u siebie w gabinecie, polecam serdecznie tego dystrybutora www.mesi-abpi.pl . To urządzenie do automatycznego pomiaru wskaźnika kostka-ramię, które już w 3 minuty przeprowadzi badanie (zamiast 30 minut). Serdecznie polecam

dodany przez bippo30, 29-11-2017 11:05:04

z tym prymem to jeszcze stomatolodzy! polecam cie kawy tekst: https://www.eporady24.pl/jak_otworzyc_gabinet_stomatologiczny,pytania,9,38,2681.html moja koleżanka ma już kilka lat doświadczenia jako dentysta i właśnie rozważa otwarcie swojej praktyki. ale koszty wyposażenia gabinetu są tak ogromne że się waha...

dodany przez Alla, 29-12-2017 17:30:06