BLOG DLA LEKARZY

Skomplikowane terminy medyczne, krytyczne przypadki, krew, łzy wnętrzności oraz zastrzyki. Ten typ rozrywki uwielbia większość z nas. Któż z nas nie zna takich seriali, jak: Ostry dyżur , Dr House czy Lekarze . Seriale o lekarzach, zwane także serialami medycznymi zawsze cieszyły się dużą popularnością.

W Stanach Zjednoczonych większość seriali medycznych trwa około 45 minut i najczęściej akcja rozgrywa się w szpitalu, dotyczą życia personelu karetki pogotowia lub innego środowiska medycznego. Większość emitowanych seriali medycznych wykracza poza wydarzenia odnoszące się do zawodów postaci i pokazuje niektóre aspekty z ich życia osobistego. Może to być np. wątek romansu między dwojgiem lekarzy. I tak była Dr Quinn (serial kostiumowy w konwencji westernowej), był Doogie Howser, lekarz medycyny , jednak kiedy w 1994 roku w telewizji pojawił się Ostry Dyżu r nikt nie spodziewał się, że serial będzie kontynuowany przez 15 sezonów i pobije rekord w historii telewizji pod względem ilości nominacji do Nagród Emmy (124 nominacje i 23 wygrane). W szczytowym momencie przygody lekarzy z Ostrego Dyżuru śledziło 30 milionów widzów.
Wśród polskich seriali obecnie królują dwa: Lekarze oraz niezmiennie serial Na dobre i na złe, który –uwaga - nadawany w stacji jest od 7 listopada 1999 roku! Zagranicą, jak i u nas ogromną popularnością cieszył się serial Dr House - amerykański medyczny serial telewizyjny produkowany dla stacji telewizyjnej FOX. Zadebiutował na antenie16 listopada 2004 roku. Nie ma drugiego takiego bohatera: impertynenckiego, sarkastycznego, przeczącego wszystkim ideałom uprawiania medycyny w innych serialach. Eksperymentuje, wychodzi poza normy niemal bez ograniczeń, robi wyłącznie rzeczy kontrowersyjne. Przy tym jest genialny, błyskotliwy i dowcipny, zarazem po ludzku cierpi, kłamie, błądzi, jest skomplikowany i niejednoznaczny. Jego postać intryguje i fascynuje z powodu intelektu, dialogów, ciętych ripost i polemik – wiadomo, że będących improwizacją samego aktora. Do tego każdy odcinek jest pewną zagadką, intelektualnym rebusem w formule kryminału, dlatego tak bardzo wciąga. Wyemitowano osiem sezonów serialu. 21 maja 2012 r. został wyemitowany ostatni (177.) odcinek, pod nazwą "Everybody dies".
I ostatni już na mojej top liście - Chirurdzy („Grey’s Anatomy”), który jak w innych serialach opowiada o życiu grupki lekarzy z jednego szpitala. Mimo nieustannego boju o ciekawe przypadki medyczne i miejsce przy stole operacyjnym w charakterze asysty potrafią nawiązać między sobą znajomości, a nawet przyjaźnie. Razem przeżywają sukcesy i porażki, nie tylko zawodowe. Dodatkowo każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, które ujawniają się z czasem. A wszystko to w naprawdę estetycznej przestrzeni. Sale szpitalne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt lekarski, a mieszkania bohaterów w nowoczesne meble.
Dlaczego tak bardzo lubimy seriale medyczne? Bohaterowie zaniedbują swoje rodziny, bliskich, uczucia, narażają zdrowie, a nawet życie... Wszystko po to, by ratować pacjentów. Co jeszcze? Seriale medyczne generują bardzo wysoki poziom adrenaliny: Chirurdzy , Ostry dyżur czy Dr House są związane z silnymi emocjami. Oglądamy, jak pod presją czasu podejmuje się decyzję, od której zależy życie pacjenta, wystawia się na próbę zaufanie.

Kliknij i dowiedz się więcej na asecurama med!

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Ciekawy artykuł

dodany przez Piotr, 07-01-2014 13:02:23

House rządzi! :)

dodany przez Dorota, 17-01-2014 16:54:59