BLOG DLA LEKARZY

Kiedy w 1999 r. na ekrany telewizji trafił serial medyczny „Na dobre i na złe”, wszyscy zaczęli marzyć, aby w każdym szpitalu była tak samo - miła obsługa, wysoka jakość usług, nowoczesny sprzęt medyczny. Ciepło i przytulnie. Mimo że serialowa Leśna Góra nie istnieje w rzeczywistości, to od pojawienia się serialu wiele zmieniło się w polskich szpitalach.

Komfort pacjentów, jakość usług, nowoczesny sprzęt, miła obsługa to już standard w większości polskich szpitali. Chociaż wciąż im daleko do tych z czołówki światowej, czy europejskiej, to jednak wszystko zmierza ku dobremu. W dziesiątym rankingu „Bezpieczny szpital” przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wzięło udział 256 placówek, które odpowiedziały na ankiety z pytaniami dotyczącymi sposobów zarządzania, wyposażenia i leczenia pacjentów.

W pierwszej trójce znalazły się:

  1. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie w województwie wielkopolskim
  2. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSW 
z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie
  3. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie


Chociaż w pierwszej dziesiątce światowego rankingu nie ma żadnej polskiej placówki, to mamy się także czym pochwalić. Placówki medyczne wciąż doskonalą swój stopień informatyzacji. We wspomnianym rankingu zwycięzcą wśród ośrodków niezabiegowych jest Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Przypomina szpital z amerykańskiego serialu "Chirurdzy", którego bohaterowie leczą z tabletami w dłoniach. Lekarz zamiast z papierową teczką, podchodzi do chorego z tabletem i za pomocą wbudowanego weń czytnika skanuje kod kreskowy z paska na ręce lub nodze pacjenta. Wyświetlają mu się imię, nazwisko, pełna historia choroby i wyniki badań, łącznie ze zdjęciami rentgenowskimi i badaniami USG. Następnie, również na tablecie, zapisuje sposób dawkowania leków i program dalszego leczenia, a pielęgniarki odczytują je ze swoich tabletów.

Na stronie http://www.healthcareglobal.com/ możemy odnaleźć ranking szpitali na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się również europejskie szpitale.

Na miejscu czwartym uplasował się Great Ormond Street Hospital w Londynie. Założony w 1852 r. był pierwszym w świecie anglojęzycznym szpitalem, który swoje usługi miał skierowane tylko i wyłącznie do dzieci. W tym szpitalu w procesie leczenia uczestniczy nie tylko mały pacjent, pielęgniarki i lekarze, ale również rodzice. Opiekunowie pacjentów mają do swojej dyspozycji pokoje w szpitalu, okolicznych zaadoptowanych do tego celu budynkach lub pokojach hotelowych rezerwowanych przez obsługę szpitala.

Instytut Karolinska, Szwecja, na miejscu siódmym światowego rankingu. To jeden z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Instytut powstał w 1810 z inicjatywy króla Karola XIII. Do Instytutu należy Szpital Karolinska. Kształci się tam około 6000 studentów i 3000 doktorantów.

Miejsce ósme zajmuje The Priory, Wielka Brytania. Z ponad 60 placówek w całej Wielkiej Brytanii, to oferta The Priory ma najlepsze oceny w leczeniu uzależnienia, zaburzeń psychicznych, oferowaniu usług psychologicznych i psychiatrycznych. Po opuszczeniu The Priory, 96 procent pacjentów stwierdziło, że było "bardzo zadowolonych" lub "zadowolonych" z leczenia, które tam otrzymali.

Zarówno szpitale jak i prywatne gabinety lekarskie dążą do doskonalenia. Inwestowanie na pewno przynosi pozytywne efekty i jest doceniane. Nie należy jednak przy tym wszystkim zapomnieć o tym, że wypadki się zdarzają. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie sprzętu medycznego oraz ubezpieczenie od utraty dochodu dla lekarza – właściciela gabinetu, czy pracującego na kontrakcie. Szkoda by było, aby wydane pieniądze na ulepszenie usług przepadły przez zrządzenie losu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

To tak pięknie tylko na zdjęciach wygląda, kto raz wyląduje na SOR i posiedzi tam cały dzień w oczekiwaniu na pomoc ten zrozumie, że jeszcze długo nic w tym kraju się nie zmieni... Szkoda.

dodany przez Mariola, 04-02-2014 16:30:51

A Prokocim? Co prawda dziecięcy, jednak to jest szpital na skalę światową.

dodany przez bdhdjd hdhdhd, 17-08-2015 14:24:46