BLOG DLA LEKARZY

Prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej wiąże się z dużą odpowiedzialnością i także załatwieniem wielu pozwoleń. Oprócz spraw oczywistych takich, jak posiadanie odpowiedniego wykształcenia lekarskiego oraz posiadania pełnego prawa do wykonywania zawodu, trzeba uzyskać jeszcze kilka dokumentów.

Aby otworzyć prywatny gabinet lekarski najpierw trzeba uzyskać kilka istotnych pozwoleń. Indywidualna praktyka lekarska podlega dodatkowej regulacji prawnej ze strony państwa. Zgodnie ze wskazanymi przepisami działalność polegająca na prowadzeniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej wymaga wpisu do rejestru indywidualnych praktyk, rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lub rejestru grupowych praktyk lekarskich.

Kiedy już wniosek o wpis do rejestru indywidualnych praktyk zostanie złożony do okręgowej komisji lekarskiej właściwej dla miejscowości, w której mamy zamiar założyć własny gabinet, pozostaje jeszcze założenie własnej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie obejdzie się także bez polisy OC oraz pozwolenia Państwowego Inspektoratu Sanitarnego.

Posiadając już wszystkie pozwolenia i poświadczenia warto się zastanowić nad ubezpieczeniem nie tylko sprzętu medycznego, ale także własnego dochodu. Dlaczego? Sezon narciarski w pełni, jesteś na urlopie w górach, łamiesz rękę. Przez najbliższy miesiąc nie jesteś w stanie wykonywać swojego zawodu. Tym samym nie zarabiasz, a czynsz za wynajem gabinetu, zatrudnienie personelu pomocniczego, raty leasingowe za sprzęt i aparaturę – to opłaty, które musisz pokryć.

Rozwiązaniem jest ubezpieczenie LOI (Loss of Income), czyli ubezpieczenie od utraty dochodu, które chroni na wypadek utraty zdolności do wykonywania dotychczasowego zawodu. Produkt ten zabezpieczy osoby zatrudnione na kontraktach lub prowadzące działalność gospodarczą na wypadek utraty zdolności do pracy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Myślę, że akurat w tej branży im więcej wymaganych pozwoleń tym lepiej!

dodany przez Darek, 26-02-2014 15:35:19

Zgadza się - bardzo ważne jest pilnowanie kosztów własnej praktyki lekarskiej. Ale jeszcze ważniejsze jest zdobycie pacjentów, którzy przekonają się do nas i będą przychodzić do naszego gabinetu. I jedno i drugie osiągniemy zlecając rejestrację pacjentów specjalistycznej firmie zewnętrznej, czyli zewnętrznej rejestracji telefonicznej, np. tu www.rejestracja-telefoniczna.pl

dodany przez Praktyk, 03-07-2014 18:50:04

Powodzenia wszystkim startującym z własnym gabinetem. Na początku trzeba się przy tym nieco napocić ale potem to super sprawa jeśli jeszcze jest się dobrym i pacjenci walą drzwiami i oknami. Ja osobiście już to przerabiałam i pomagam znajomej (nie ta sama specjalizacja ;)) w tym przedsięwzięciu i trafiłam min tutaj gdzie chyba większość formalności z tym związanych opisali ( http://cenabiznesu.pl/-jak-zalozyc-gabinet-lekarski . Pamiętajcie jednak że samo założenie praktyki lekarskiej to dopiero początek liczy się bowiem pacjent i poczucie powołania a z tego co obserwuję często "lekarzez z brakiem powołania" traktują swoją pracę wyłącznie jako zawód a to akurat w naszym przypadku chyba nie do końca tylko praca

dodany przez dorra, 22-04-2015 09:51:09