BLOG DLA LEKARZY

Sprzęt medyczny, czyli urządzenia do diagnozowania, monitorowania stanu zdrowia, do leczenia oraz rehabilitacji, jest podstawą funkcjonowania placówki medycznej. Problem w tym, że koszt zakupu urządzeń jest bardzo wysoki. Dlatego wyposażanie zwłaszcza prywatnych gabinetów lekarskich i rehabilitacyjnych w sprzęt rekondycjonowany (używany i będący na gwarancji), cały czas zyskuje na popularności. Właściciele urządzeń medycznych pozbywają się ich, gdy nabywają nowszy sprzęt, o nowych parametrach technologicznych. Są one jednak sprawne i bezawaryjne, więc przez długi czas mogą być używane.

Jakie warunki powinny spełniać używane urządzenia medyczne?
Sprzęt wprowadzony do obrotu musi posiadać znak CE. Obowiązek starania się o certyfikat należy do producenta, jednak dystrybutor powinien sprawdzić, czy została przeprowadzana właściwa procedura oceny zgodności towaru. W przypadku, gdy sprzęt był użytkowany w placówkach medycznych w kraju czy za granicą, można być pewnym, że znak CE przyznano zgodnie z wymogami.

Kupując używany sprzęt, warto się zainteresować miejscem jego pochodzenia. Gdy był użytkowany w publicznych lecznicach, można się spodziewać jego wyeksploatowania. Natomiast w placówkach prywatnych dane urządzenie „obsługuje” mniejszą liczbę pacjentów, więc jest w lepszym stanie.

Czy kupować sprzęt medyczny na Allegro i giełdach internetowych?
Wiele ofert sprzedaży sprzętu medycznego można znaleźć na Allegro, a także na specjalistycznych giełdach internetowych. Sprzedający to przeważnie prywatni dystrybutorzy, którzy sprowadzają urządzenia z zagranicy. Ewentualnie mogą to być właściciele prywatnych gabinetów, którzy wymieniają wyposażenie swoich placówek na sprzęt nowszej generacji, oraz prywatni użytkownicy sprzętu. W ostatnim przypadku chodzi głównie o sprzęt rehabilitacyjny i pomocny chorym ludziom, np. wózki inwalidzkie, „balkoniki”.

O ile kupowanie takiego sprzętu jak: łóżka, fotele dentystyczne i ginekologiczne nie wiąże się z większym ryzykiem, o tyle kupno skomplikowanych technologicznie urządzeń (tomograf komputerowy, aparat do USG, aparat do rezonansu magnetycznego czy aparat RTG) może być obarczone niepowodzeniem. Dlatego warto współpracować z firmami, które specjalizują się w sprowadzaniu i sprzedaży używanego sprzętu medycznego.

Dlaczego warto kupować u dystrybutorów?
Firmy zajmujące się sprzedażą sprzętu rekondycjowanego sprowadzają sprzęt z firm leasingowych, z likwidowanych prywatnych placówek medycznych, czyli mniej używany. Nie poprzestają tylko na sprzedaży. Potencjalny nabywca może liczyć na doradztwo i profesjonalną pomoc, także w instalacji sprzętu. Sprzęt jest poddany kompleksowemu przeglądowi, sprawdzane są wszystkie funkcje.

Oferowane urządzenia posiadają paszport techniczny, świadczący o poprawności działania, zgodnie ze specyfikacją producenta. Tak więc nabywca nie kupuje się „kota w worku”, ma pewność, że urządzenie jest w pełni sprawne. Poza tym firma udziela 6-miesięcznej gwarancji na zakupiony towar. Często też zajmuje się serwisowaniem sprzętu, współpracuje z serwisami poszczególnych producentów, by dokonywać przeglądów technicznych czy kalibracji.

Sprzęt rekondycjonowany, nabywany w sprawdzonych i profesjonalnych firmach, to doskonały sposób na pełne wyposażenie gabinetu lekarskiego znacznie niższym kosztem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komentarze:

Uważam, że najlepiej kupować sprzęt medyczny w sprawdzonych firmach. Na terenie Bytomia aparaturę medyczną oferuje Bytmed - www.bytmed.pl. Polecam zapoznać się z ich ofertą.

dodany przez SS, 03-09-2015 18:37:49