BLOG DLA LEKARZY

Coraz częściej słyszy się o przypadkach poważnych błędów lekarskich w porównaniu z poprzednimi latami. Nie jest to jednak spowodowane tym, że kiedyś lekarze popełniali mniej uchybień. Po prostu obecnie znacznie większa jest świadomość pacjentów w zakresie swoich praw i częściej zgłaszają oni swoje roszczenia. Istnieje wiele powodów, dla których pacjenci pozywają lekarzy o błędy medyczne. Poniżej prezentujemy te najczęstsze przyczyny.

1. Przepisanie nieprawidłowych leków

Przyjmowanie każdego leku może wiązać się z pojawianiem skutków ubocznych. Producent informuje o tym na ulotce dołączonej do każdego środka farmaceutycznego. Błędem lekarskim nie można więc nazwać przepisanie takiego leku, który będzie wiązał się z wystąpieniem działań niepożądanych uwzględnionych na ulotce, a przepisanie leku, którego stosowanie wywiera na pacjenta szkodliwy wpływ.

2. Błędnie postawiona diagnoza

Podstawą skutecznego leczenia jest prawidłowe rozpoznanie schorzenia. W wielu przypadkach jest to trudne, ponieważ nie zawsze objawy chorób są „książkowe”, a pacjent nie zawsze potrafi opisać je we właściwy sposób. Czasami też symptomy są charakterystyczne dla wielu różnych dolegliwości. Nie zwalnia to jednak lekarza od odpowiedzialności.

 

3. Błędy chirurgiczne

Ponad 29% przypadków błędów lekarskich dotyczy zabiegów chirurgicznych. Tymczasem ludzie poddają się operacjom, ponieważ tylko taka metoda leczenia pozwala na wyeliminowanie dolegliwości. I mimo że każda procedura chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań, nie zawsze uszczerbek na zdrowiu jest wynikiem komplikacji pooperacyjnych. Zdarzają się przypadki, że po zabiegu w ciele pacjenta mogą znaleźć się chusty chirurgiczne albo inne akcesoria i zdarza się, że dochodzi do błędów spowodowanych zoperowaniem (a nawet wycięciem) narządów znajdujących się po przeciwnej stronie.

Warto się zabezpieczyć

Zgłaszane przez pacjentów błędy medyczne zwykle wiążą się z roszczeniami odszkodowawczymi. By lekarz uniknął wypłaty wysokich kwot odszkodowania „z własnej kieszeni”, warto się ubezpieczyć na odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia.

Korzystając z dobrowolnego ubezpieczenia OC można podnieść sumę świadczeń gwarancyjnych nawet o 500 000 złotych. Taka oferta skierowana jest do lekarzy wykonujących prywatną praktykę lekarską i lekarzy kontraktowych, którzy posiadają w Asecurama Med OC obowiązkowe.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.