BLOG DLA LEKARZY

Wyszukiwanie w Internecie informacji na temat lekarzy jest dość powszechną praktyką. Pacjenci lubią zasięgać opinii innych internautów. Chętnie też dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat lekarza i jego praktyki. W sieci z łatwością można wyszukać rankingi lekarzy czy oceny i komentarze dotyczące wizyty u danego specjalisty. Jednak czy odwrotna sytuacja ma prawo bytu? Czy lekarz powinien posiłkować się Internetem celem znalezienia dodatkowych informacji o swoim pacjencie?

Pewne jest, że wywiad lekarski ma w procesie leczenia niekwestionowaną wartość. Prawidłowo zdiagnozowana choroba jest niewątpliwie połową sukcesu. Im więc dokładniej przeprowadzony wywiad tym lepiej dobrana terapia.

Z jakich źródeł można zasięgnąć informacji o pacjencie? Podstawowym i najlepszym źródłem jest oczywiście sam pacjent. To on musi dostarczyć nam informacji o swoich dolegliwościach i głównych objawach,  przeszłości zdrowotnej, obecnym stanie zdrowia (przyjmowane leki, uczulenia, uzależnienia, dieta itd).  Jednym ze źródeł wiedzy o pacjencie mogą być jego najbliżsi i opiekunowie. Pomocni oni są szczególnie, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na samodzielne sprecyzowanie problemów przez chorego. Oczywiście ogromną rolę w zebraniu tych wszystkich informacji odgrywa lekarz. Jego zadaniem jest stworzenie jak najdogodniejszych warunków dla pacjenta poczynając od chociażby miejsca, w którym odbywa się wizyta, po stosowne podejście do pacjenta czy pomoc w opisie dolegliwości poprzez zadawanie pytań.

Co w przypadku, gdy zebrany wywiad jest niewystarczający? Coraz więcej lekarzy deklaruje, że informacji o pacjentach szuka w Internecie.  Po pierwsze pomaga im to często prześledzić jaki tryb życia prowadzi pacjent. Czy jest aktywny, czy uprawia jakiś sport, czy zdrowo się odżywia i ewentualnie z jaką intensywnością oddaje się tym przyjemnościom. Po drugie pokazuje również tą gorszą stronę pacjenta, a więc ujawnia słabość do nałogów. Bardzo pomocne w zdobyciu takich informacji okazują się być portale społecznościowe, które stały się jednym z najważniejszych środków komunikacji ostatnich czasów. Ich popularność sprawia, że wiele osób upublicznia swoje zdjęcia dając tym samym innym możliwość prześledzenia ich trybu życia. Dlaczego z tego więc nie skorzystać?

Ważną kwestią przy uzupełnianiu wywiadu poprzez Internet jest autentyczność zebranych informacji o pacjentach. Jak się okazuje bardzo łatwo stworzyć swoje „drugie ja” w sieci. Odpowiednio wyselekcjonowane zdjęcia czy często publikowanie nieprawdziwych informacji o sobie może zaburzyć rzetelny obraz pacjenta. Należy więc z dużym dystansem potraktować to co znalezione przez Internet. Zasięganie informacji w Internecie może stanowić jedynie ewentualne potwierdzenie uzyskanych informacji, ale nie powinno być źródłem wiedzy na temat pacjenta. Należy zawsze pamiętać, że informacje znalezione w internecie powinny być zawsze potwierdzane w czasie wywiadu z pacjentem lub rodziną.

Często spotykaną sytuacją jest natomiast komunikowanie się z pacjentem poprzez Interent. Służą temu wcześniej wspomniane portale społecznościowe, ale i inne tego typu komunikatory. Jak twierdzą lekarze, ale i pacjenci, jest to bardzo szybka forma komunikacji, która ułatwia podejmowanie pewnych decyzji w zakresie diagnostyki. Dlatego szybko zyskuje na popularności. Oczywiście tego typu forma komunikacji musi być zaakceptowana przez każdą ze stron zarówno lekarza jak i pacjenta.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.