BLOG DLA LEKARZY

Wedle zapisów Przyrzeczenia Lekarskiego obowiązkiem każdego lekarza jest „służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu, według najlepszej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic (...) mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek.” Już na samym początku kariery lekarskiej bardzo jasno nakreślone są priorytety. Dobro i zdrowie drugiego człowieka są najważniejsze, a praca lekarza traktowana jest jak misja i służba bliźniemu. Czy przy tak postawionych celach jest jeszcze miejsce w życiu lekarza, aby zadbać o własne zdrowie?

Według ostatnich badań przeprowadzonych dla Headlines Porter Novelli 27% Polaków za swój autorytet w dziedzinie zdrowego stylu życia wskazuje lekarza. Jest to najwyższy odsetek głosów, co stawia lekarza na pierwszym miejscu w rankingu. Z jednej strony wynik zdaje się być oczywisty, bo kto inny jak nie zdrowy lekarz powinien świecić przykładem. Z drugiej strony można by się zastanowić czy można odpowiednio zadbać o swoje zdrowie pracując w tak stresujących warunkach, często ponad siły, z pełnym oddaniem?

Oczywiście warunki w jakich przyszło pracować większości lekarzy nie sprzyjają zdrowemu stylowi życia. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii  pracownicy służby zdrowia są grupą zawodową najbardziej narażoną na depresję i uzależnienia z powodu stresu. Związane jest to oczywiście z tym, że zarówno lekarze jak i pielęgniarki zajmują się cierpiącymi ludźmi. Na co dzień bardzo często poruszają się pomiędzy życiem a śmiercią, do czynienia mają z bólem , często samotnością i starością. Specjalizacjami najmniej narażonymi na tego typu problemy okazują się być chirurdzy, którzy dość szybko widzą efekty swojej pracy. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku psychiatrów.  

Taki stan rzeczy powinien jednak mobilizować lekarzy do intensywnej pracy nad swoim zdrowiem. Zdrowy lekarz to podstawa w skutecznej walce o zdrowie pacjenta. Bo czy chory lekarz może być wiarygodny w swoich wypowiedziach, przekonaniach i zaleceniach? Oczywiście nie. Rozwiązywanie problemów, w tym wypadku walkę z dolegliwościami, uzależnieniami czy chorobami, powinniśmy zaczynać zawsze od siebie. To lekarz swoją postawą powinien mobilizować pacjenta do działania. Zdrowy styl życia i odpowiednia dieta powinny być priorytetem każdego specjalisty.

Czy taka postawa jest powszechna w środowisku lekarskim? Jak się okazuje coraz więcej wagi lekarze przywiązują do stylu życia. Co więcej udowodniono, że lekarze dbający o swoją kondycję fizyczną i psychiczną chętniej namawiają swoich pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych i zachęcają do aktywności ruchowej. Realizując zasadę „w zdrowym ciele, zdrowy duch” udowadnia sobie, ale i osobom wśród których przebywa, że dbając o własne zdrowie mamy większą kontrolę nad swoim organizmem. Łatwiej jest nam zdiagnozować pewne dysfunkcjei co ważniejsze łatwiej jest im przeciwdziałać.

Zdrowy lekarz to na pewno bardzo ważny bodziec w terapii każdego pacjenta. Dlatego mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie swoich pacjentów powinniśmy zacząć od przeanalizowania swoich nawyków żywieniowych i stylu życia jaki prowadzimy. Przywiązując większa wagę do własnego zdrowia dajemy przykład pacjentowi, a jak napisano wyżej to właśnie zdrowy lekarz wymieniany jest najczęściej jako autorytet w dziedzinie zdrowego stylu życia.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.