BLOG DLA LEKARZY

Rola Internetu we współczesnym świecie jest ogromna. Ma on przełożenie niemalże na każdy aspekt naszego życia. Mówi się o wpływie Internetu na relacje międzyludzkie, o sztuce komunikacji w sieci, o roli Internetu na płaszczyźnie zawodowej czy o uzależnieniach od wirtualnego świata. Staje się on wszechobecny w życiu dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu, a to dlatego, że dzięki dostępowi do globalnej sieci w mgnieniu oka komunikujemy się ze osobą z dwóch krańców świata, wyszukujemy informacji, uczymy się i pracujemy. Internet ma duży wpływ również na medycynę. Dlaczego? Czy ma on przełożenie na sposób pracy lekarzy? Jak zmienia medycynę?

Przemiana jaka dokonała się w ostatnich latach w medycynie, a w szczególności w relacjach lekarz-pacjent, na skutek Internetu ma oczywiście swoje pozytywne i negatywne aspekty. Z jednej strony w łatwy sposób można wyszukać opinii innych na temat lekarza, jego praktyki, podejścia do pacjenta. Z drugiej zaś, z racji anonimowości wypowiedzi, mogą one być bardzo krzywdzące dla specjalisty. Internet wyzwala w ludziach odwagę i poczucie bezkarności, przez co budowanie wizerunku w sieci jest bardzo trudnym wyzwaniem. Kilka negatywnych i jednocześnie bardzo subiektywnych wpisów może zaburzyć prawdziwy obraz człowieka, w tym wypadku nasz obraz-lekarza. Jakiekolwiek próby interwencji mogą okazać się bezowocne albo wręcz działające na naszą niekorzyść.

Jedną z ważniejszych przemian jakie wniósł do medycyny Internet są e-konsultacje. Usługa ta jest stosunkowo nowa, ale w szybkim tempie zyskuje na znaczeniu. Dzięki video konsultacjom pacjenci mogą bez wychodzenia z domu zasięgnąć opinii lekarskiej, poradzić się w kwestii dolegliwości, choroby czy jakiegoś urazu. Ma to oczywiście swoje ograniczenia. Lekarz nie może przeprowadzić pełnego wywiadu lekarskiego, nie może pacjenta zbadać czy osłuchać. Postawienie diagnozy w takiej sytuacji musi być bardzo wyważone i zachowawcze. Lekarz nie może wziąć na siebie odpowiedzialności wydania złego rozpoznania właśnie dlatego, że nie mógł spotkać się z pacjentem osobiście. Jest to więc sposób na szybkie zasięgnięcie opinii specjalisty i może być oczywiście punktem wyjścia do dalszego leczenia.

Nie ulega wątpliwości, że dostęp do sieci daje lekarzowi wiele możliwości. Szeroki wybór profesjonalnych stron internetowych o tematyce medycznej, które dysponują pokaźną bazą ciekawych artykułów naukowych sprawia, że lekarz w każdej chwili może zweryfikować pewne informacje, ale i dowiedzieć się wielu interesujących nowinek. Dodatkowo, bardzo popularne w dzisiejszych czasach portale społecznościowe pozwalają na podtrzymanie kontaktów z innymi lekarzami, co umożliwia niemalże natychmiastowe przedyskutowanie pewnych zagadnień z osobą po fachu. Jest to na pewno duże udogodnienie w odpowiedzialnej i niełatwej pracy lekarza, które zmienia medycynę i sposób komunikowania się w świecie lekarskim.

Warto również zwrócić uwagę, że wcześniej wspomniane portale społecznościowe to rewolucja w relacjach lekarz-pacjent. Narzędzie to pozwala na zupełnie odmienną niż dotychczas formę komunikacji z pacjentem, co automatycznie rodzi pytanie czy lepszą? Jak się okazuje nie zawsze. Temat ten był już przedmiotem dyskusji w jednym z wcześniejszych wpisów, dlatego nie będziemy zgłębiać go ponownie w tym miejscu.

Nie ulega wątpliwości, że Internet zmienia medycynę. Efekty zmian obserwujemy właściwie każdego dnia. Jedne bardzo pozytywnie wpływają na pracę lekarzy, drugie często ją komplikują. Po głębszej analizie dochodzimy jednak do wniosku, że tych pozytywnych aspektów jest dużo więcej. Co oczywiście cieszy.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.