BLOG DLA LEKARZY

Zdrowie to jedna z największych wartości człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje je jako całkowity brak choroby, kalectwa, ale i jako stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Mówiąc więc o zdrowiu mamy na myśli nie tylko aspekt fizyczny, ale również duchowy. Oba te stany muszą ze sobą współgrać, aby osiągnąć pełną harmonię. Osiągnięcie takiej równowagi jest bardzo trudne. Niekiedy pochłania ogromne nakłady pieniędzy. Jednak czy da się obiektywnie stwierdzić, że coś jest za drogie w kontekście zdrowia? Niewątpliwie odpowiedź jest bardzo trudna. Co więcej problem kosztów leczenia jest jeszcze trudniejszy z punktu widzenia lekarza. Co prawda nie zawsze skuteczność środków idzie w parze z ceną, ale w większości wypadków niestety tak. Jak więc znaleźć złoty środek. Czy lekarz powinien omówić koszty leczenia z pacjentem?

Sytuacja wydaje się być prosta w momencie, gdy leczenie w pełni objęte jest refundacją. Choć i w tym przypadku warto byłoby się chwilę zastanowić  czy nie warto jednak zapoznać pacjenta z kosztem ewentualnego leczenia. Dlaczego? Otóż ma to ogromny sens, w momencie, gdy uświadomimy pacjentowi, że jakiekolwiek działania Służby Zdrowia mające na celu poprawę jego stanu zdrowia wiążą się z ogromnym nakładem pracy i czasu, ale również i pieniędzy. Takim działaniem możemy pokazać pacjentowi jak ważne jest to, aby dbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną, aby zaoszczędzić innym wysiłku i nakładów pieniężnych. Jednocześnie edukacja pacjenta powinna być zalążkiem do prezentowania odpowiedzialnej postawy i koncentracji na działaniach profilaktycznych. Koszty leczenia są w takim wypadku redukowane, co niewątpliwie powinno być ważne zarówno dla pacjenta jak i lekarza.

Innym przypadkiem jest natomiast leczenie na koszt pacjenta. Wydaje się, że słuszne jest informowanie o ewentualnych kosztach zabiegów czy lekarstw zarówno w sytuacji, gdy pacjent tego oczekuje, ale i gdy o te informacje szczególnie nie zabiega. Pozwoli to niekiedy na dostosowanie sposobu leczenia do wymagań finansowych pacjenta, ale i stwarza bardzo przejrzystą sytuację. Z góry nakreślony plan finansowania leczenia prowadzi do uniknięcia jakichkolwiek niedomówień, pacjentowi pozwala odpowiednio się przygotować, a lekarzowi pozwala uniknąć niezręcznej sytuacji w przyszłości.

Niewątpliwie koszty leczenia nie powinny stać się głównym tematem wizyty, dlatego najbardziej komfortowa dla obu stron jest sytuacja, gdy temat finansowania można zupełnie pominąć i skupić się tylko i wyłącznie na dobraniu najlepszej formy leczenia. Jest to oczywiście bardzo realny obraz. Pomóc w tym mogą wszelkiego rodzaju ubezpieczenia, które pacjent może wykupić, aby chronić swoje zdrowie i zdrowie najbliższych. Problem finansowania leczenia leży wtedy po stronie ubezpieczyciela, a nie chorego. Na rynku dostępnych jest wiele produktów umożliwiających finansowanie leczenia. Poczynając od abonamentów medycznych po ubezpieczenia związane z konkretną chorobą jak chociażby te związane z nowotworem.

Komentarze

Obecnie nie ma komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Komentarze:

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy.